Stay Connected & Follow us

What are you looking for?

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.
Hizmetler
Sözlü Tercüme

Sözlü tercüme işlemlerinizde alanında uzman ve alanda saha deneyimi olan tercümanlarla çalışmaktayız.

Proofreading

Tercüme edilmiş metinlerinizin kaynak ana metinle birebir örtüşmesi lazımdır. Proofreading işlemi önem arz eden işlerinizde ve kalitesine güvenemediğiniz metinlerinizde kullanılması durumunda sıfır hata ile tercüme yaptırmış olursunuz. Ayasofya Tercüme’nin Proofreading hizmeti ile çevirisi yapılmış olan metinlerde söz dizimsel ve gramer hatalarını ortadan kaldırmak için konunun uzmanı olan editörler tarafından metinleriniz incelenmektedir.

Yazılı Tercüme

İçerik olarak teknik terim içermeyen kişisel, günlük ticari yazışmalar, gazete küpürleri, haber bültenleri vb gibi taslak çeviriler başta olmak üzere, ticari, hukuki, teknik, tıbbi, bilimsel, kitap, katalog, broşür, akademik, sanatsal, edebi, film, CD, DVD ve redaksiyon türü tüm çevirilerin yazılı tercümeleri tarafımızdan yapılmaktadır.

Yerelleştirme

Örneğin Rusça tercüme yaptırdığınızda Rusya’da konuşulan genel dil üzerine tercüme yapılır fakat yerelleştirme dilin coğrafi farklılıklarından ve kültürel etkilerden doğan dil farklarını aradan kaldırma işlemidir. Yerelleştirme metinlerinizi hedef kitlenizin olduğu bölgede konuşulan dil baz alınarak çeviri yapılması denmektedir. Örneğin Britanya İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında binlerce kelime farklı anlamalara gelmektedir. Hedef kitle için en uygun olanı yerelleştirme sayesinde seçilir.

Simultane (Eş Zamanlı) Çeviri

Toplantı seminer konferans vb iş toplantılarının yapıldığı teçhizatı hazırlanmış yerlerde tercümanın, konuşmacının söylediklerini aynı anda istenilen hedef dile çevirmesi hizmetidir.

Ardıl Tercüme

Ardıl tercüme bilinen en eski tercüme çeşididir. Anlık ve doğal çeviri yapılır. Her hangi bir elektronik alet kullanımına gerek yoktur. Ardıl tercümelerde istediğiniz kadar insana hitap edebilirsiniz fakat konuşmacı, konuşma esnasında sürekli sözünü kesmek zorundadır. Özetle tercümanın, konuşmacının söylediği sözleri bir süre ara verdikten sonra hemen ardından çevirmesi hizmetidir. Çoğu zaman simultane çevirideki gibi teknik teçhizat ve donanıma gerek duyulmaz.

Yeminli Tercüme
Her konudaki çevirinin, konusunda uzman ve noterden yeminli tercüman tarafından aslına uygun tercüme edilip onaylanması hizmetidir.
Yeminli Tercüme, büromuzda çalışan ve çalıştığımız birçok noterden yemin belgesi almış tercümanların yapmış olduğu tercümedir. Yeminli tercümeler de yine genellikle resmi evraklar ya da sözleşme gibi metinler için talep edilmektedir.
Ayrıca noter, mahkeme gibi kurumlarda yapılan sözlü tercümeler de yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.
Ayasofya Tercüme, Yeminli tercüme bürosu olarak, sadece İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde değil tüm yaygın dillerde kurumlara yeminli tercüme hizmeti vermektedir. İstanbul içinde birçok noterle anlaşmamız bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul dışındaki noterlerden de tasdik işlemini gerçekleştirmemiz mümkündür.

SEKTÖREL TERCÜMELER

Proje Yönetimi

Yerelleştirme ve çeviri alanında elde ettiğimiz yılların tecrübesine dayanan proje yönetim sürecimiz müşterilerimize global gereksinimleri için kanıtlanmış çözümler sunmamızı sağlıyor. Değerlendirmeden, zamanlamaya ve kalite kontrole kadar tüm uygulama ve faturalandırma sürecinin merkezinde her bir müşteriye özel olarak tahsis edilmiş konusunun uzmanı bir proje yöneticisi bulunmaktadır. Çalışalarımızın şirketimizle çalışma sürelerinin uzun olması, Proje Yöneticinizin sizi, işinizi tanımasını ve size dair artan bilgisiyle şirketinizle sürekli iletişim halinde olarak verimli ve profesyonel bir ilişki geliştirmesine de olanak sağlayacaktır.

Finansal Tercüme

Ayasofya Tercüme Bürosu olarak, Mali Analiz ve Bilançoların tercümesi, Banka Raporları tercümesi, Poliçelerin tercümesi, Hisse dokümanları tercümesi, kar / zarar raporlarının tercümesi, sigorta poliçelerinin tercümesi gibi tercüme (çeviri) hizmetleri vermekteyiz.

Hukuki Tercüme

Şirket sözleşmeleri ve ticari anlaşmaları, kanun ve yönetmelikler, belge çevirileri, vekaletname, patent başvurusu, dava dilekçesi, ödeme ve icra emri gibi alanlarda çeviriler talep edildiğinde noter onaylı olarak müşteriye sunulur. Yurt içi ve yurt dışında orta ve büyük çaplı birçok şirkete devamlı olarak bu konuda hizmet vermekteyiz.

Teknik (Mekanik-Mühendislik) Tercüme

Araba, kamyon, ticari ve zirai araçlar, tren, uçak ve helikopter gibi ulaşım araçları, her tür makine, donanım ve cep telefonları vb. gibi teknik belgeler mühendislik ve mekanik çeviriler konusunda uzman ve mühendislik eğitimi almış tercümanlarımızca tercüme edilmektedir.

Tıbbi (Medikal) Tercüme

Ayasofya Tercüme Bürosu olarak, Tibbi ve medikal çeviriler konusunda prospektüs tercümesi, tıbbi ürünlerin lisans ve patentlerinin tercümeleri, Broşür evrakları tercümesi, Ruhsat Varyasyon Belgeleri tercümesi, Tıp ve Medikal Kitapların tercümesi, Uzman Raporlar Tıbbi Makaleler tercümesi (çeviri) hizmetleri vermekteyiz.

Ticari Belge Tercümesi

Ayasofya Tercüme Bürosu, Ticari Belge çevirileri, Bankacılık evrakları, Dış ticarette kullanılan Uluslararasi Ticari Belgeler (Ticari Fatura, Konşimento, Sağlık Sertifikası vb. gibi), Akreditif Küşadı, Yurt İçinde ya da Yurt dışı firmalarla yapılan ithalat, ihracat ve transit ticarete yönelik yapılan dış ticarete yönelik ticari sözleşmelerin tercümeleri, İhale evraklarının tercümeleri, Ticari Tekliflerin tercümesi, Proforma faturaların tercümesi ve Rapor tercümeleri gibi ticari belge tercüme hizmeti vermektedir.

Bilişim Sektörü Tercümesi
Bilişim sektörünün en önemli avantajlarından biri yazılımların, programların internet üzerinden satışının gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Hiç şüphesiz bu durum yazılımlara internet üzerinde tüm dünyadan kolaylıkla ulaşılabilmesidir. Yazılım gibi teknolojik ürünlerde bu alanın müşterileri çoğunlukla yerel firmaları tercih ederler.
Farklı ülkelerdeki pazarlara yönelirken tüm dünyadan müşteri kazanmanın biricik yolu girerken yerelleştirme gibi dili etkin kullanmanıza olanak veren tercüme türlerinden yararlanmaktır. Ayasofya Tercüme olarak yazılımlarınızı, uygulamalarınızı, programlarınızı farklı dillere tercüme edebiliyoruz.
Tüm dünyada özellikle bilişim sektöründe en çok tercih edilen dil hiç şüphesiz İngilizcedir. Lakin, hedeflenen ülkelerde konuşulan dillerde ürünün satılmasında etkin rol oynar. Ayasofya Tercüme olarak biz yazılımlarınızı İngilizceye ek olarak Pazar hedefinizde bulunan ülkelerin dillerine çeviriyoruz.
Ayasofya Tercüme olarak bilişim sektörü alanında uzun yıllar bu alanda çalışmış deneyimli, literatüre hakim çevirmenlerle çalışıyoruz.
Bilişim sektöründeki sertifikalarınızı, yazılımlarınızı, tanıtım kılavuzlarınızı, dosyalarınızı kısacası tüm tercüme işlerinizi istediğiniz herhangi bir dilde tercüme ve yerelleştirme hizmeti verebiliyoruz.
Enerji Sektörü Tercümesi
Hiç şüphesiz enerji kaynakları konusu ülkeler arasında en çok işbirliği ve ortaklığa giden konuların başında gelmektedir. Türkiyemiz, ağırlıklı olarak doğalgaz ve petrol konusunda enerji ithalatı yapmaktadır. Bununla birlikte sayıları az da olsa büyük enerji firmaları elektrik dağıtımı işi de yapıyor.
Enerji Sektörü için ne yapıyoruz?
Enerji konusunda ve alanında çeviri yapabilmek için belirli kavramların karşılığını bilmek gerekir. Enerji değerleri kısaltmalarından kimya ve mühendislik terimlerine kadar geniş bir yelpaze enerji sektörüne dâhil olmaktadır. Teknik literatürde uzmanlığın gerektiği bu alanda hız da çok önemlidir.
Rüzgar, su, güneş, jeotermal gibi birçok yenilenebilir enerji kaynakları uluslar arası işbirlikleri ve ticaretin ana konusu olmaktadır. Bu alanda yapılan Ar-ge çalışmaları ve alınan teknolojik destekler tercümede üstün dil bilgisinin yanında teknik bilgiyi de gerekli kılmaktadır.
Dijital Pazarlama Sektörü Tercümesi
Bilindiği üzere dijital pazarlama bugün büyük küçük bütün firmalar için hayatı önem taşımaktadır. Dünyada her yaş grubundan milyarlarca insan saatlerce internette yaşıyor. Gittikçe globalleşen dünyada internet sağladığı fırsatlar sayesinde şirket sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar kısa sürede büyük sayılarda insana ulaşıyor. Bununla birlikte e-mail marketing sayesine yani e-mail
gönderimi yaparak yapılan paylaşımlarla potansiyel müşterilere kolaylıkla ulaşılabiliyor. Uluslararası ticarette başarılı olmanın en kolay ve avantajlı yol farklı dillerde yapılan dijital pazarlama faaliyetleridir.
Dijital pazarlama faaliyetlerinizin ilk adımı web sitenizin içeriğinin hedeflenen potansiyel pazarınız olan ülkelerin ana dillerinde olmasıdır. Ayasofya Tercüme olarak uluslararası dijital pazarlama operasyonlarınızda yanınızdayız. İçeriklerinizi
düşündüğünüz ve hedeflediğiniz ülkelerin diline çevirebiliriz.
Dijital Pazarlama Alanında Verdiğimiz Tercüme Hizmetleri Şu şekildedir:
– Web içeriklerinizin çevrilmesi.
– İçerik pazarlamada her dilde profesyonel çeviri.
– Seo uyumlu web sitesi tercümeleri.
– E-mail tercüme.
– Sosyal paylaşım hesapları tercümesi.
– Hedef dilde yerelleştirme.
– Tüm dillerde reklam metni çevirileri.
Yinelemek gerekirse dijital pazarlama günümüzün en etkili pazarlama aracıdır. Bu alanda yapmak istediğiniz tüm çeviri ve yerelleştirme işlemlerinizde uygun fiyat, kalite ve hız olanaklarımızdan faydalanabilirsiniz.
Geleneksel Medya Sektörü Tercümesi
Eskiden olduğu gibi bugünde geleneksel medya kuruluşları için dış kaynaklardan gelen haberlerin hızlı ve doğru bir şekilde tercüme edilmesi iş açısından büyük önem taşır.
Geleneksel medyanın Sözlü tercüme çeşitlerinden ardıl ve simultane tercüme ihtiyaçları her daim olur. Ayasofya tercüme olarak genelsek medyanın tercüme ihtiyaçlarını tüm dillerde karşılama yeteneğine sahibiz.
Nasıl yapıyoruz?
Medyamız ister yazılı ister görsel olsun insanların kültür, eğlence, bilgi alma, haber alma gibi temel ihtiyaçlarını karşılar. Bu konularda yapılacak olan çevirilerde kaynak metnin terminolojisi ile doğru orantıda olması gerekmektedir. Teknik, medikal, akademik, hukuki gibi tüm tercüme ihtiyaçlarını uzman
tercümanlarımız ve editörlerimiz tarafından hatasız biçimde karşılamaktayız.
Geleneksel Satış Sektörü Tercümesi
Günümüzde geleneksel satış hala önemini korumaktadır. Zira bu alanda başarılı olmak ve hedefleri tutturmak için ister gıda ürünleri, ister tekstil ürünleri, ister teknoloji ürünleri satışı yapın iletişimi etkili biçimde kullanmanız gerekmektedir. Müşterilerinize ürünleriniz ve fiyatları hakkında ikna edici olmanız gerekmektedir. Bu aşamada özellikle yurt dışından gelen potansiyel müşterileriniz için özel
bir çalışma yapmanız bile gerekebilir. Örneğin bir mağazanın bir dükkânın bile çok farklı tercüme ihtiyaçları olabilir. Broşür, katalog, web sitesi tercümeleri gibi… Bu konulardaki ihtiyaçlarınızı karşılamak için tüm farklı dillerde çeviri
yapabilmekteyiz. Hangi alanda satış yaparsanız yapın terminolojiye uygun tercümanlarla çalışmaktayız.
Şunu da belirtmek isteriz ki firmanıza özel çalışma ekibi oluşturarak lojistik, hukuki gibi alanlarda da ihtiyaçlarınızı karşılamaktayız.
Gıda Sektörü Tercümesi
Ülkemizde ithalat ve ihracatın en çok yaşandığı sektörlerin başında gıda sektörü gelir. Zaman zaman sıkıntılar olsa da Türkiye’nin en çok mal sattığı ürün tarım ve hayvancılık ürünleridir. O kadar ki %20’lik pay ile yiyecek içecek konut ödemelerinden sonra gelmektedir.
Tüm dünyada her ülkenin gıda ihracat ve ithalat politika, yasa ve yönetmelikleri farklıdır. Gıda sektöründe başarılı tercüme yapabilmenin biricik yolu ülkelerin bu alanlardaki kanunlarından haberdar olmaktır.
Gıda sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları yeni ülkelere açılırken hedef ülkelerin gıda tüketim alışkanları konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Keza ilgili metinlerin çevrilmesi aşamasında bu işi yapan tercümanların da.
Firmalar gıda konusunda ki tercüme işlerini bu alanın ehli olarak çevirmenlere bırakmalıdır.
İthalat İhracat Tercümesi
Bilindiği üzere dış ticaret ile ilgili tüm işlerde çeviri gerekmektedir. Ticaretin dili genellikle İngilizce olsa da Türkiye’mizin dış ticareti en çok Almanya iledir.
Otomotiv ve ilaç ürünleri ithalatımızda başı çekerken; tarım ürünleri, hazır giyim ve otomotiv eşyaları ihracatımızda önemli yer tutar.
Dış ticaret alanında yapılacak anlaşmaların, belgelerin, raporların en hızlı şekilde tercümesi gerekmektedir.
Lojistik Tercümesi
Lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların faturalandırma, yazışmalar, kaza tutanakları, sertifikalar gibi her alanda tercüme ihtiyacı olur.
Ayasofya Tercüme olarak Lojistikte hangi ülkede ile çalışırsanız çalışın öncelikle taşıdığınız malın terminolojisine göre çeviri yapmaktayız. Zira çevirinin kalitesini arttıran en önemli faktörün literatürdeki kelimeler olduğunun farkındayız.
Oyun Sektörü Tercümesi
İyi bir oyun ve oyun programlarınız var. Ve ürünlerinizi değişik ülkelerdeki oyun severlerin hizmetine sunmak istiyorsunuz.
Sizin de tahmin edeceğiniz üzere oyun içeriklerindeki konuşmalar bilgilendirici metinler birebir karşılıklı çevrilmelidir.
Sigorta Sektörü Tercümesi
Her ülkenin sigorta işlemleri ve sektörü farklılık arz eder. Yabancı bir ülkede bir şirket kurduğunuzda, bir mülk satın aldığınızda ya da sağlıkla ilgili sigorta hizmeti satın almak istediğinizde o ülke sigorta şirketleri ve prosedürleri üzerinden işlemleriniz yapılır.
Ayasofya Tercüme olarak sigortacılık işlemlerinde tercümenin gerektiği tüm alanlarda hızlı çözümler üretmekteyiz.
Sanat Tercümesi
Her sene değişik ülkelerden Türkiye’ye yüzlerce değerli sanatçı konferanslara, sempozyumlara, seminerlere konuşmacı veya misafir olarak gelir. Bu etkinliklerde yazılı tercümenin yanı sıra ardıl ve simultane tercüme ihtiyaçları da doğmaktadır. Konuşmacıların söylediği cümleleri kesintisiz ve kaynak dildeki karşılığı ile aktarabilmek için sanatsal literatüre hakim olunması gerekmektedir.
Sanat alanındaki değerlerin tüm dillere aktarılmasında yazılı ve sözlü tercüme isteklerinize profesyonel tercüman kadromuz ile çözüm üretebilmekteyiz.
Tlekomünikasyon Sektörü Tercümesi
Telekomünikasyon sektöründe ihtiyaç duyduğunuz proje, hukuki, danışmanlık, pazarlama, web sitesi, uygulama gibi her alanda karşılaştığınız çeviri isteklerinizi profesyonel çözümlerle karşılayabilme yeteneğine sahibiz.
Bildiğiniz gibi telekomünikasyon alanında farklı kültürler ve dillerin etkileşiminin giderek artmasıyla yerelleştirme ve tercüme istekleri çoğalmıştır. Çünkü tanıtımlar, broşürler, toplantılar, anlaşmalar çoğalmaktadır. Bununla birlikte bu alanda ihtiyaç duyduğunuz hukuki tercümelerde de yanınızda olmaktayız. Hukuki tercüme alanında avukat tercümanlar ve deneyimli editörlerimiz sayesinde tercüme ihtiyaçlarınıza cevap verebilmekteyiz.
Turizm Sektörü Tercümesi
Hiç şüphesiz turizm sektörü çeviriye en çok ihtiyaç duyan sektördür. Bu alanda pazarlama ve satış faaliyetlerinin başarılı olması tanıtımlara bağlıdır. Başta oteller olmak üzere bu sektörde faaliyet gösteren firmaların potansiyel müşterilere kendini tanıtması onlarla kendi dillerinden anlaşması gerekmektedir.
Ayrıca turizm sektöründe ağırlanan misafirler geldikleri ülkeler ile ilgili kültürel ve tarihsel değerleri tanımak, öğrenmek ve bilmek isterler.
İşte bu noktada tercüme sektörü ile turizm sektörü kesişmektedir.
Havacılık Sektörü Tercümesi
Havacılık alanında eğitim kitapçıkları, mühendislik kaynakları, güvenlik prosedürleri gibi havacılığa dahil olan tüm tercüme işlemleri uzman tercümanlar tarafından yapılması gerekir.
Havacılık alanında tercüme yapabilmek için havacılık literatürüne hakim olunması, mühendislik bilgilerine sahip olunması teknik terimlerde bilgi eksikliğinin yaşanmaması lazım gelir.
Şirketinizin web sitesi tercüme, kitapçık tercüme gibi yazılı tercümelerin yanı sıra eğitimler, toplantılar gibi sözlü tercüme ihtiyaçlarını profesyonel şekilde karşılamak için birlikte çalışabiliriz. Detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

“Lorem Ipsum proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum onsequat ipsum nec sagittis sem nibh id elit. In ius vero fabulas, ad sea quod principes suscipiantur. Duis sed odio sit amet nibh vulputate cursus a sit amet ma urirbi accumsan ipsum.”

Gregory Jackson

CEO

"Ne facilisi tractatos gubergren sed, has impedit urbanitas ei. No pri facilisi quaerendum, partiendo omittantur definitionem te has. His eu reprimique. Ad conceptam reprehendunt vis, possim epicurei sed in. In ius vero fabulas, ad sea quod principes suscipiantur."

Emma Hamilton

Creative Analyst

"Quot graece theophrastus duo no, id wisi ornatus maiorum pri. Legimus maiestatis mel ne, per idque persecuti id, ne vim movet impedit constituto. Ea noluisse mandamus sit, sea eu fugit repudiare, modus consetetur vis ea. Recusabo invenire tractatos cu eos, ut novum homero erroribus sea."

Eric Jefferrson

Creative Director

"Ex qui solum consulatu. His et soluta patrioque urbanitas, erat ferri corrumpit eum at. No his minimum perfecto consectetuer, qui ex tempor molestie tractatos. Ne affert molestie eum, his omnes deterruisset et. Eos ad timeam deseruisse. His enim elitr pertinacia et. Possim dolores volutpat te mel."

Christine Potter

CTO

"Maiorum insolens ad quo, ut duo diceret ponderum. Cu mei veniam iuvaret perfecto. Animal complectitur est at, sea zril platonem reprehendunt te. Quando labore et duo, at ancillae principes forensibus qui. Putent periculis disputationi cu eum, pri graece facete at, an vim dolor consectetuer."

Robert Arnold

Lead Branding Agent

Inspiring leadership innovation.

Te quis agam delenit pri. Feugiat fastidii adipiscing id usu, quo alii inermis dignissim ea. In diam expetendis vim, cu exerci pertinacia sed.

Developing leaders worldwide.

Usu ex habeo malorum constituam. Pro dicam bonorum scaevola ei. Nulla pertinacia mei at, vim mazim movet adipisci an.

A passage specifying meaning.

Te quis agam delenit pri. Feugiat fastidii adipiscing id usu, quo alii inermis dignissim ea. In diam expetendis vim, cu exerci pertinacia sed.

Leading people. Leading organizations.

Usu ex habeo malorum constituam. Pro dicam bonorum scaevola ei. Nulla pertinacia mei at, vim mazim movet adipisci an.

WhatsApp
Call Now ButtonŞimdi Ara